ქარელის #34 უბანზე ამომრჩეველს სიაში გაყალბებული ხელმოწერა დახვდა
ქარელის #34 უბანზე, რომელიც მხარეთმცოდნეობის მუზეუმში მდებარეობს,
აღმოჩნდა, რომ კომისიის წევრმა ამომრჩევლის ნაცვლად მოაწერა ხელი.
ფაქტი დამკვირვებლებისთვის მაშინ გახდა ცნობილი, როდესაც მოქალაქე უბანზე მივიდა და სიაში მისი ხელმოწერა დახვდა.
საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს წარმომადგენლის ცნობით, კომისიის წევრმა მოქალაქის ნაცვლად იმ დროს მოაწერა ხელი, როდესაც უბნიდან გადასატანი ყუთი იყო წაღებული.
მოქალაქე სახლში ელოდებოდა გადასატან ყუთს, თუმცა, რომ არავინ მივიდა, გადაწყვიტა უბანზე თავად მისულიყო.
გადასატანი ყუთის დროს, კომისიის წევრები სახლში მიდიან, ნახულობენ ამომრჩევლებს, უკეთებენ მარკირებას და აძლევენ ხმის ფარულად მიცემის საშუალებას. თუმცა, როგორც აღმოჩნდა, კომისიის წევრები ბინაზე არ მისულან და გზაში მოუწერიათ ხელი.
ამ ფაქტის სიზუსტე დაადასტურა იმ ფაქტმაც, რომ მოქალაქეს არ ჰქონდა მარკირება გაკეთებული. კომისიის წევრმა ახსნა-განმარტება დაწერა, სადაც აღნიშნა, რომ ხელი ნამდვილად მოქალაქის ნაცვლად მოაწერა, თუმცა ბინაზე, მაგრამ მარკირების გაკეთება დაავიწყდა.
ვიდრე კომისიის წევრი აღიარებდა ქმედებას, მანამდე კომისიის თავმჯდომარე აჭიანურებდა სიების ჩვენებას და ახსნა-განმარტების დაწერას. კომისიის წევრები ქალბატონს აბრალებდნენ, რომ ჰქონდა სკლეროზი.
გარდა იმისა, რომ ადგილი ჰქონდა საარჩევნო კოდექსის დარღვევას, საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს წარმომადგენლის განცხადებით, ეს არის ხელმოწერის გაყალბება, რაც სისხლის სამართლის დანაშაულია. აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიების დაწყებას ითხოვენ.