საია გორის ოლქში 95 უბნიდან 68 უბნის შედეგების გაბათილებას ითხოვს
საია გორში 95-დან 68 უბნის შედეგების გაბათილებას ითხოვს.
ამის შესახებ განცხადება ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა საოლქო კომისიაში შეიტანეს.
საჩივრის მიხედვით, იმ საარჩევნო უბნებზე, სადაც არჩევნები ელექტრონული სისტემით ჩატარდა, დარღვეული იყო ფარულობის პრინციპი, კერძოდ, დამონტაჟებული იყო კამერები, საიდანაც ხდებოდა ამომრჩევლის ნების გამოვლენა და დაფიქსირება.
,,კენჭისყრის დღეს მასობრივად დაირღვა ამომრჩევლის ფარულობის უფლება. საქართველოს კონსტიტუციის და საარჩევნო კოდექსის მიხედვით, არჩევნების ჩატარების ძირითადი პრინციპია კენჭისყრის ფარულობა და ამომრჩევლის ნების თავისუფლად გამოვლენა. ამ უფლების დაცვა შეუძლებელი იყო 26 ოქტომბერს საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრის დღეს'' - აღნიშნულია საჩივარში.
იქვე განმარტებულია, თუ რატომ ითხოვენ 68 უბნის შედეგების გაბათილებას:
,,ქართული ოცნების'' მიერ საარჩევნო უბნებზე დამონტაჟებული იყო ვიდეოკამერები, რომლებიც ზოგ შემთხვევაში უყურებდა რესგიტრატორის მაგიდებს და ვერიფიკაციის აპარატებს, ზოგ შემთხვევაში კი ხმის მიცემის კაბინებს და ძირითად საარჩევნო ყუთს. ბიულეტენების ხარისხი ვერ უზრუნველყოფდა იმას, რომ მის უკან მხარეს არ დაეტოვებინა გაფერადებული წრის კვალი. ამ ორი მოცემულობის თანხვედრა ამომრჩევლის ნებაზე ზემოქმედების მაღალ რისკებს ადასტურებს. არღვევს ხმის ფარულობასა და ნების თავისუფალ გამოვლენას'' - ვკითხულობთ საჩივარში.
აქედან გამომდინარე საიას ითხოვს გორის #32 ოლქში ყველა იმ უბნის შემაჯებელი ოქმის ბათილად ცნობას, სადაც ელექტრონული არჩევნები ჩატარდა.