გორის ოლქის 15 უბანზე ბათილ ბიულეტენებს ხელახლა დათვლიან
გორის ოლქის თხუთმეტ უბანზე შესაძლოა ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა გადაითვალონ. ამის შესახებ გადაწყვეტილება გორის სასამართლოს მოსამართლე ნინო გერგაულმა დღეს მიიღო.
მოთხოვნა სამართლიანი არჩევნების წარმომადგენელმა დააყენა. საჩივრის მიხედვით, მოთხოვნილი იყო, რომ გადათვლილიყო როგორც ბათილი, ასევე ნამდვილი ბიულეტენების რაოდენობა. მოსამართლე მხოლოდ ბათილი ბიულეტენების რაოდენობის გადათვლას დათანხმდა.
სამართლიანი არჩევნების წარმომადგენლის ცნობით, აღნიშნულ უბნებზე, სადაც ბათილი ბიულეტენები გადაითვლება, წინასწარი შედეგების ქვითარში ასახული მონაცემები არ ემთხვევა შემაჯამებელ ოქმში ასახულ მონაცემებს, რაც ძირითადად ბათილ ბიულეტენების რაოდენობაში გამოიხატება.
მაგალითად, 49-ე უბანზე, წინასწარი შედეგების ქვითარში აღნიშნულია, რომ ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა შეადგეს 12-ს. შემაჯამებელ ოქმში კი აღნიშნულია, რომ მათი რაოდენობა 6-ია.
თავის მხრივ, შემაჯამებელ ოქმებზეც ბევრი კითხვის ნიშანი გაჩნდა, როდესაც ისინი ცესკოს ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა. მაგალითად, ,,ქართლის ამბები'' წერდა, რომ შემაჯამებელ ოქმებში ბალანსი არ იყო დაცული. საოლქო კომისიაში საჩივრების განხილვისას დადასტურდა, რომ კომისიის თავმჯდომარეებმა და მდივნებმა მონაცემები არასწორად მიუთითეს.
მაგალითაც, კარალეთის 48-ე უბანზე აღმოჩნდა, რომ გახარიას პარტიას ნაცვლად 8 ხმისა, უნდა ჰქონოდა 48 ხმა. ასევე, ხურვალეთის უბანზე ,,ქართულ ოცნებას'' აკლდა 10 ხმა.
ამ და სხვა გარემოებების გათვალისწინებით, სადამკვირვებლო ორგანიზაცია ითხოვდა, რომ თხუთმეტ უბანზე შედეგები ხელახლა გადაითვალონ.
სასამართლომ მხოლოდ ბათილი ბიულეტენების რაოდენობის გადათვლის მოთხოვნა დააკმაყოფილა. გადაწყვეტილება საოლქო კომისიამ სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა.