ერთი წელი გავიდა თამაზ გინტურის მკვლელობიდან
ერთი წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც რუსეთის საოკუპაციო ძალების
წარმომადგენლებმა, სოფელ კირბალში, ლომისის ეკლესიის სიახლოვეს თამაზ
გინტური მოკლეს.
მისი ძმა, გივი გინტური მედიასთან საუბარში აცხადებს, რომ საქართველოს ხელისუფლებას ფაქტის გამოძიება არ სურს, რადგან თავადაც რუსები არიან. გივი გინტური გორის საკრებულოს წევრია.
თამაზ გინტური რუსეთის სამხედროებმა 2023 წლის 6 ნოემბერს მოკლეს. მასთან ერთად მყოფი ლევან დოთიაშვილი კი გაიტაცეს.
რამდენიმე დღეში ლევან დოთიაშვილი ცხინვალის ციხიდან გაათავისუფლეს. დე-ფაქტო სამხრეთ ოსეთის მედიამ კი გაავრცელა ვიდეო, სადაც ასახული იყო ლომისის ეკლესიაში თამაზ გინტურისა და ლევან დოთიაშვილის ყოფნის ეპიზოდი.
ვიდეოს მიხდევით, თამაზს და ლევანს ეკლესიის კარი აჭედილი დახვდათ. კარი რუსმა სამხედროებმა რამდენიმე დღით ადრე აჭედეს, რადგან იქ ადგილობრივი მოსახლეობა აღარ შესულიყო. ლევან დოთიაშვილმა აჭედილი კარი გახსნა. ვიდეოში ისმის თამაზ გინტურის ხმა:
"ლომისა, შენს ძალას ვენაცვალე, შენი ჩამჭედის…"შემოვდგი ფეხი, გწყალობდეთ ღმერთი"
მოგვიანებით ეკლესიასთან რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლები მიდიან და ცდილობენ მათ დაკავებას. სამხედროებმა მანქანას ესროლეს, სადაც თამაზ გინტური და ლევან დოთიაშვილი იმყოფებოდნენ. სასიკვდილოდ დაიჭრა თამაზ გინტური.
საქართველოს პროკურატურას დღემდე არ ჰყავს ის სამხედროემი ინდეტიფიცირებული, რომლებმაც დანაშაული ჩაიდინეს. გამოძიება კი სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე და 143-ე მუხლებით დაიწყო, რაც განზრახ მკვლელობას და თავისუფლების უკანონო აღკვეთას გულისხმობს.