დადგინდა, რომ გორში 3 პაციენტი ,,კოვიდის მართვის პროგრამას'' შეცდომით მიაკუთვნეს
ჯანმრთელობის ეროვნულმა სააგენტომ უარი თქვა 3 პაციენტის დაფინანსებაზე, რომელიც გორის საავადმყოფოს ადმინისტრაციას ,,კოვიდის მართვის პროგრამაში'' ჰყავდა აღრიცხული.
სააგენტომ სულ ოთხი პაციენტის მკურნალობის ისტორია შეისწავლა. თავდაპირველად, ჯანდაცვის სააგენტომ ოთხივეს დაფინანსებაზე თქვა უარი, თუმცა აღმოჩნდა, რომ მეოთხე პაციენტის ისტორია არასრულყოფილად იყო შესწავლილი.
გორის საავამდყოფოს ადმინისტრაციამ ჯანდაცვის სააგენტოს გადაწყვეტილება სასამართლოში გაასაჩივრა.
სასამართლომ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა კლინიკის წარმომადგენლის მოთხოვნა. სასამართლომ დაადგინა, რომ ოთხი პაციენტიდან მხოლოდ ერთი ეკუთვნოდა კოვიდის მართვის პროგრამას.
როგორც საქმის მასალებიდან ირკვევა, მეოთხე პაციენტი შპს "გ...ში" შევიდა 2021 წლის 10 თებერვალს. პროტოკოლის მიხედვით ჩაუტარდა სწრაფი ტესტი, რომლის პასუხი იყო დადებითი, განესაზღვრა ახალი კორონავირუსით გამოწვეული დაავადება და დაეწყო შესაბამისი მკურნალობა.
ჯანდაცვის ეროვნულ სააგენტოს მეოთხე პაციენტის შესახებ ლაბორატორიული დასკვნა არ გააჩნდა, თუმცა სწრაფი ტესტის პასუხი კლინიკაში არსებობდა.
სასამართლო სხდომაზე გაირკვა, რომ ჯანდაცვის ეროვნულმა სააგენტომ მონიტორინგისას მეოთხე პაციენტის დადებითი ტესტის დამადასტურებელი დოკუმენტი ვერ მოიძია. სასამართლომ მიიჩნია, რომ ჯანდაცვის ეროვნულ სააგენტოს, მონიტორინგისას მეოთხე პაციენტის შესახებ დოკუმენტაცია სათანადოდ უნდა შეესწავალა.