მოქალაქეები, რომლებსაც ორი სახელი აქვთ, პრობლემები ექმნებათ
კასპის მუნიციპალიტეტში მცხოვრებ მოქალაქეს იუსტიციის სახლში უთხრეს,
რომ მას დაბადებისას სხვა სახელი ჰქონდა.
ამიტომ, ვადაგასული პირადობის მოწმობის გამოცვლისას, სახელის გრაფაში აღარ ჩაუწერეს ის სახელი, რომელსაც ქალი 55 წელი ატარებდა.
ანალოგიური პრობლემა შეიქმნა გვარზეც. მაგალითად, ნაძალადევის სამშობიარო სახლში დაბადებულ გოგონას უთხრეს, რომ იქ დედის გვარზეა გაცემული მოწმობა. სოფლის საბჭოში კი მამის გვარი მისცეს.
იუსტიციის სახლში აცხადებენ, რომ აღნიშნული პრობლემა გამოიწვია საარქივო დოკუმენტების მასობრივმა გაციფრულებამ. ხოლო საბჭოთა პერიოდში მმაჩის ბიუროების მზრიდან დაბადების მოწმობების გაცემა წესების დარღვევით ხდებოდა. ამიტომ, მათი შეფასებით, უპირატესობა პირველად დოკუმენტს ენიჭება.
დაზარალებულმა მოქალაქემ სასამართლოში იჩივლა. იგი განცხადებაში განმარტავს, რომ წლების განმავლობაში იყენებდა გვარს, რომელიც კასპის რაიონის მმაჩის ბიუროში მიანიჭეს და რომლის შეცვლაც არ სურს. ამიტომ, ითხოვს, რომ გაუქმდეს მისი ნების საწინააღმდეგოდ ჩაწერილი სახელი.
სასამართლოს აზრით, ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, ფაქტობრივი გარემოებები სრულყოფილად არ არის შესწავლილი. ამიტომ, იუსტიციის სახლს საქმის გადახედვა და ახალი გადაწყვეტილების მიღება მოსთხოვა. მოსამართლე არ არის დარწმუნებული, რომ იუსტიციის სახლში შეცდომა დაუშვეს.