ახალი კანონი ჯერ არ შესულა ძალაში, ამიტომ კობახიძეს იმედი აქვს, რომ ძალაში შესვლამდე გადაიხედება.
,,დავიწყოთ იქიდან, რომ ჯერ იმ ავადსახსენებლებმა გერმანული და ფრანგული ინგლისურით ჩაანაცვლეს და ავტომატურად რუსული გახდა მეორე ენა და ფაქტობრივად საერთოდ ამოიძირკვა სკოლებში იმ ორი ენის სწავლება...""
,,ათწლეული და უამრავი შრომა დაგვჭირდა, რომ რაღაცა დოზით აღგვედგინა სკოლებში ეს ენები..."
,,ამის საშუალება კი, გარკვეულწილად, სწორედ ძველმა სახელფასო სისტემამ მოგვცა. შევეცდები, განვმარტო, რას ვგულისხმობ:"
,,ქარელის ერთ-ერთი სოფელში ფრანგულს მთელს საქართველოში ერთ-ერთი საუკეთესო სპეციალისტი ასწავლის. ორ სოფელში გორიდან დადის გერმანულის სპეციალისტი, ორ კონფლიქტისპირა სოფელშიც კიდევ- ქარელიდან. გარდა თვითონ ამ ადამიანების დიდი მოტივაციისა, მათი მოზიდვის ერთ-ერთი მთავარი ხელშემწყობი ის დანამატია, რომლებსაც ისინი იღებენ და რომელსაც, ბრძანების სრულად ძალაში შესვლის შემდეგ, აღარ აიღებენ და იმდენად შეუმცირდებათ ხელფასი, რომ არაა გამორიცხული, სკოლიდან წავიდნენ..."
,,რას მივიღებთ ამით? - დიდი შრომის შედეგად სკოლებში დაბრუნებული ევროპული ენები ისევ აღარ გვექნება. აი ესაა კიდევ ერთი დიდი და დაფარული მავნებლობა ამ კანონისა."" - აღნიშნავს გიორგი კობახიძე.
მისი თქმით, ევრიპული ენების სპეციალისტების გარდა, პრობლემები სხვა საგნების პედაგოგებსაც შეექნებათ, რადგან საათობრივი დატვირთვის მიხედვით, მცირეკონტიგენტიან სკოლებში მუშაობას აზრი ეკარგება:
,,იგივე სიტუაცია იქნება ისტ-ის მიმართულებით...
ამ კანონის ავტორს თუ თანაავტორს, რომლიც ცინიკურ ხელწერასაც ყოველ სტრიქონში იგრძნობს საქმეში გარკვეული ადამიანი, ჰგონია, ყველა სკოლაში 2, 3, 4 პარალელური კლასი არსებობს და ყველგან უამრავი საათია."
,,აბა გამოიხედოს საბაზო სკოლებში, სადაც 10, 15, 20 ბავშვი გვყავს. თან, მით უმეტეს, თუ ახალი უცხო ენა შარშან, შარშანწინ ან სამი წლის წინ შევიდა სკოლაში, იმ მასწავლებელს ხომ მხოლოდ 2, 4 ან 6 საათი აქვს. 200 ან 400 ლარისთვის ივლის გორიდან მასწავლებელი ქარელის რომელიღაცა სოფელში?
,,თუ ჰგონიათ, რომ ისტის საათებია უამრავი? ან ფიზიკის? გამოყავით თავები კაბინეტებიდან, ხალხო!!!"
,,.სანდრო ჯეჯელავა იყო ყველაზე მაგარი მინისტრი. იმის მიუხედავად, რომ გარკვეული შეცდომები ჰქონდა, ერთადერთი იყო, რომელსაც თავისი არაორდინალური გადაწყვეტილებებით ჩვენი განათლების სისტემის ფეხზე დაყენება შეეძლეო. მისი ერთ-ერთი იდეა ის იყო, რომ არ შეიძლება, გვერძინეთის სკოლა და თბილისის რომელიღაცა, 2500 ბავშვიანი სკოლა ერთი და იგივე კანონით იმართებოდეს. არ შეიძლება და მორჩა! მაგრამ როგორც კი ვიღაცებს და რაღაცებს შეეხო ეს კაცი, იმ წამს დაიყვანეს კომბლეს ზღაპრებისა და ვაშლების დონეზე."
,,ისევ იმ კანონს რომ დავუბრუნდეთ, ვერ ვიშლი ოპტიმიზმს და მაინც მგონია, რომ საპარლამენტო და ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის ხმების მოგროვებაზე იყო გათვლილი და ისევ შეიცვლება."- წერს გიორგი კობახიძე