ხაშურის მინის ტარის ქარხნის ტერიტორიაზე მიწის ფართის დაკანონებას ითხოვენ
ხაშურის მინის ტარის ქარხნის ტერიტორიაზე, სადაც შენობა-ნაგებობებს
ანგრევენ, კომპანია ,,აისი’’ 7800 კვ.მ ფართის დაკანონებას ითხოვს.
აღნიშნული კომპანიის ხელმძღვანელია დავით დუგლაძე.
შპს ,აისი’’ 2004 წელს სს ,,მინის ტარის ქარხანას’’ გამოეყო. საკუთრებაში გადაეცა გარკვეული შენობა-ნაგებობები, თუმცა ის მიწა, სადაც ეს შენობები იდგა, არ ჰქონდა დარეგისტრირებული.
საჯარო რეესტრის ცნობით, კომპანია ,,აისს’ მიწის დარეგისტრირება 2012 წლის სექტემბრამდე უნდა მოესწრო. ამის შემდეგ უკვე იგი ვალდებულია მიწა პრივატიზაციით შეისყიდოს.
დავით დუგლაძეს თავის მოთხოვნაში განმარტებული აქვს, თუ რატომ ვერ შეძლო შენობა-ნაგებობების ფართზე მიწის დარეგისტრირება.
,,2011 წლის 2 ივლისს შპს „აისმა,“ საკუთრების უფლებით რეგისტრაციის მოთხოვნით, ა საჯარო რეესტრს მიმართა და წარადგინა შესაბამისი მტკიცებულებები, საჯარო რეესტრმა მოსარჩელე გადაამისამართა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსაკენ, რომელმაც გააჭიანურა შპს „აისის“ კანონიერი მოთხოვნის დაკმაყოფილება.’’ - აღნიშნულია დუგლაძის განცხადებაში.
როგორც მისი სარჩელიდან ირკვევა, პროცესის გაჭიანურებით დაინტერესებული იყო წინა მთავრობა. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, როდესაც ხელისუფლება შეიცვალა, დავით დუგლაძემ მაინც ვერ შეძლო მიწის დარეგისტრირება.
როგორც სურამში გვითხრეს, ქარხნის ტერიტორიაზე შენობებს დემონტაჟს უკეთებენ იმ მიზნით, რომ შემდეგ აქ ახალი შენობები და საცხოვრებელი კორპუსები აშენდეს.
ქარხნის შესასვლელში გამოკრული აბრის მიხედვით, სადემონტაჟო სამუშაოები 2025 წლის 15 მარტს უნდა დასრულებულიყო, რისთვისაც კერძო კომპანია დაიქირავეს. მისმა წარმომადგენელმა გვითხრა, რომ გარკვეული საკითხების გამო, ნგრევის პროცესი შეჩერებულია.
ხაშურის მინის ტარის ქარხნის აქციათა 95% პროცენტი ეკუთვნის კომპანია ,,გარდაბანი ჰოლდინგ ბ.ბ''-ს.
აქციონერთა კრება ბოლოს 2025 წლის 26 თებერვალს გაიმართა, რომლის ოქმში წერია, რომ ჰოლდინგის ერთ-ერთი დირექტორი რუსეთის მოქალაქეა.
საარბიტრაჟო სასამართლოს ერთ-ერთ გადაწყვეტილებაში, რომელიც 2022 წლით თარიღდება, აღნიშნულია, რომ ,,გარდაბანი ჰოლდინგ ბ.ბ.'' არის რუსული ,,ინტერ რაოს'' შვილობილი კომპანია.