ევროკავშირის მხარდაჭერით გორში მარიამ სადაღაშვილისა და ლევან პალიანცის სტუდენტური სტარტაპები დაფინანსდა
ევროკავშირის მხარდაჭერით გორში მარიამ სადაღაშვილისა და ლევან
პალიანცის სტუდენტური სტარტაპები დაფინანსდა.
მარიამ სადაღაშვილის კომპანია ,,ნაირჩირი” და ლევან პალიანცის ,,Bubble tea “ მიიღებენ ჯილდოს 2000-2000£ ევროს ოდენობით.
დაჯილდოების ცერემონიალი ბაკურიანში 2025 წლის 1-2 მარტს გაიმართა. ისინი წარდგენილნი იყვნენ, როგორც მომავალი ლიდერები სოციალურ მეწარმეობაში.
,,პროექტში ჩართული ვიყავი სოციალური მეწარმეობის მასწავლებლად, შემდგომ უკვე აქსელერაციის სპეციალისტად, გორში გორის უნივერსიტეტში ტარდებოდა აღნიშნული შეხვედრები 17-24 წლის ახალგაზრდებთან, აღსანიშნავია, რომ ყველაზე დიდი აქტიურობა გორიდან იყო და 40 ახალგაზრდა გადავამზადეთ, დაიწერა 6 პროექტი, ყველაზე მეტი და საბოლოდ დაფინანსდა 2 პროექტი, საქართველოში მხოლოდ ჩვენს ქალაქში წამოვიდა ორი გრანტი, სხვაგან თითო, სრულიად პროექტში 728 მონაწილედან 15 გამარჯვებულ Შორის დამსახურებულად მიიღეს გრანტი ჩემმა სტუდენტებმა! ვულოცავამ წარმატებას, მიხარია და ამაყი ვარ'' - ამბობს გიორგი ცერაძე.
პროექტი, "აღმშენებლობა სოციალური მეწარმეობით", ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით, #EU4Youth პროგრამის ფარგლებში ხორციელდება, იგი მიზნად ისახავს ახალგაზრდა ლიდერების გაძლიერებას სოციალური მეწარმეობის მიმართულებით.
ღონისძიებაში, მონაწილეობდნენ საქართველოში შექმნილი სოციალური საწარმოს წარმომადგენელი ახალგაზრდები, აქსელერაციის ექსპერტები და მენტორები, რომლებსაც მიეცათ უნიკალური შესაძლებლობა გაეღრმავებინათ ცოდნა, გაეუმჯობესებინათ სამეწარმეო უნარები და დაენერგათ ინოვაციური სოციალური ბიზნეს-იდეები.
ღონისძიების პირველი დღე დატვირთული იყო სხვადასხვა ინტერაქტიური აქტივობებითა და მასტერკლასებით. მონაწილეებმა გაიარეს გაცნობითი სესიები და დაესწრნენ ლევან ჭანუყვაძის მასტერკლასს „როგორ მოვხვდეთ Forbes-ის ყდაზე“, სადაც მან მეწარმეობის წარმატების საიდუმლოებები და პრაქტიკული რჩევები გააზიარა. დღის მეორე ნახევარი, ეკა გეგეშიძის ხელმძღვანელობით, ფინანსური ქეისების განხილვას დაეთმო. ახალგაზრდებმა იმუშავეს რეალურ ფინანსურ სცენარებზე, რაც მათ ბიზნესის ფინანსური მდგრადობის უკეთ გააზრებაში დაეხმარება.
ღონისძიების მეორე დღეს, მასტერკლასის ფარგლებში, მარიამ ფარქოსაძემ ისაუბრა თემაზე „სოციალური მედიის როლი ბიზნესში“, რაც ახალგაზრდებს ციფრული მარკეტინგის და სოციალური მედიის გამოყენების სტრატეგიების უკეთ გააზრებაში დაეხმარება. გარდა ამისა, მონაწილეობა მიიღეს, მოლაპარაკებების სიმულაციურ თამაშში, სადაც განივითარეს მოლაპარაკებებისა და კომუნიკაციის უნარები.
მთავარი ნაწილი მიეძღვნა სოციალური საწარმოების პრეზენტაციების მომზადებასა და წარდგენას, სადაც მონაწილეებმა წარადგინეს თავიანთი ინოვაციური სოციალური საწარმოები.
ღონისძიება დაჯილდოების ცერემონიით დასრულდა, სადაც გამოვლინდა ყველაზე პერსპექტიული სოციალური საწარმოები, რომლებიც შემდგომ მხარდაჭერას, საწყის დაფინანსებას და განვითარების შესაძლებლობებს მიიღებენ.
ღონისძიებამ, “მომავალი ლიდერები სოციალურ მეწარმეობაში” კიდევ ერთხელ გვაჩვენა, რომ ახალგაზრდებს აქვთ დიდი პოტენციალი სოციალური მეწარმეობის სფეროში. ისინი მზად არიან, თავიანთი იდეებითა და ინოვაციებით შეცვალონ საზოგადოება უკეთესობისკენ, შექმნან მდგრადი და სოციალური გავლენიანი ბიზნესები და იყვნენ ცვლილებების მთავარი მამოძრავებელი ძალა.