ღია კაფე - ახალი იდეა და აჟიოტაჟი გორში
ღია კაფე სტალინის გამზირზე, 22-ე კორპუსის, უფრო სწორად, ,,ნამცხვრის სახლის" წინ ტროტუარზე მოეწყობა.
პროექტის ავტორი ნინო ყანჩაველია, რომელიც ნამცხვრის სახლს წარმატებით 16 წელია ამუშავებს, თავის დროზე, ეს ,,სახლიც" ინოვაცია იყო.
ტროტუარზე მოულოდნელად გაჩენილმა რკინის კონსტრუქციებმა მაშინვე ყურადღება მიიქცია, სოციალურ ქსელში გამვლელებმა ფოტოები გადაიღეს, სოციალურ ქსელში გამოაქვეყნეს და მშენებლობა გააპროტესტეს.
პირველი შთაბეჭდილება მკაცრი აღმოჩნდა. ,,ნამცხვრის სახლის" ხელმძღვანელმა ბევრი კრიტიკა მიიღო. გორის მერია ქონების უკანონო გასხვისებაში, თანაც, არჩევნების დამთავრებისთანავე, დაადანაშაულეს.
საკითხის გარკვევას შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრიც შეეცადა.
ნინო ყანჩაველი და მისი მეუღლე, გიორგი კანდელაკი (ცნობილი ქართველი მოკრივე), ზოგადად, ინოვაციებითაა ცნობილი. ცოტა ხნის წინ, გიორგი კანდელაკის სუპერმარკეტმა ,,ბიამ" არა მარტო ქართველების, არამედ უცხოეული ტურისტების გაოცება გამოიწვია. ,,ბიაში" საბჭოთა ბელადის სტალინის სახელობის სუვენირების გაყიდვა დაიწყო, ხოლო, შუშის დიდ კედელზე სტალინის ბანერიც გამოიფინა.
ეს ამბავი ნინო ყანჩაველისთვის ნაკლებად მნიშვნელოვანია, როგორც ამბობს, მეუღლის არჩევანში არც ჩარეულა. ანალოგიურად, თავის პროექტშიც ასე ხდება. ოჯახის წევრებს ნაკლებად რევს. ,,რატომ რისკავ, შეიძლება დიდი მოგება ვერ ნახოო" - უთქვამს ნინოსთვის მამას, ვახტანგ ყანჩაველს, სამშენებლო ტრესტ #3-ის დირექტორს.
,,მე ჩემი სიტყვა მინდა ვთქვა ამ ქალაქში" - ამბობს ნინო ყანჩაველი - ,,სხვათა შორის, ახალგაზრდების იდეა უფროა ღია კაფის მოწყობა" - გვითხრა და თან თავისი შვილის და მისი თანატოლებისკენ გაიხედა.
სახელწოდებაც უკვე ფიქრობენ, რამოდენიმე ვერსიათა შორის, კაფეს, სავარაუდოდ, ,,კაფე 22"-ი ერქმევა, თუმცა, მშენებლობის დასრულებამდე კიდევ არჩევენ სახელწოდებებს.
პრეზენტაციაზე ჩვენს საუბარს გორის მერის მრჩეველი შალვა ტლაშაძე ესწრებოდა. ისიც ადასტურებს, რომ პროექტის იდეა რამდენიმე თვის წინ გაჩნდა და ბოლოს 2016 წლის 12 ივლისს დამტკიცდა. 4 წლიანი იჯარის ხელშეკრულება უკვე გაფორმდა. მერიას ნებართვა საკრებულომ მისცა.
,,ტროტუარი 1მ 84 სმ რჩება, რაც სრულად აკმაყოფილებს სტანდარტებს, როგორც ფეხითმოსიარულეებისთვის, ასევე, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის. არ არის გამორიცხული, სტალინის გამზირის ეს მონაკვეთი ანალოგიური სახის დროებითი ობიექტებით დაიტვირთოს" - ამბობს მერის მრჩეველი შალვა ტლაშაძე.
რაც შეეხება კაფის გარე და შიდა იერსახეს, შინაარსს და დიზანს, ამის შესახებ იდეის ავტორი  ინტერვიუში საუბრობს.
,,მართალია ჩვენს კაფეს ნამცხვრის სახლი ჰქვია, მაგრამ ამჯერად სერვისები აბსოლუტურად მრავალფეროვანია. ეს არის ადგილი, სადაც ბევრმა ახალგაზრდამ ერთმანეთი გაიცნო, აქ ურთიერთობა ერთმანეთის გაცნობით იწყებოდა. ზოგი შეყვარებული გახდა, შემდეგ დაოჯახდნენ, შვილები ეყოლათ. ახლა შვილებით მოდიან და დაბადების დღეებს იხდიან. ძალიან ბევრი საინტერესო და ლამაზი სიყვარულის ისტორია გააჩნია ამ კაფეს" - ამბობს ნინო ყანჩაველი.