ქარის პირველი ელექტროსადგური დღეიდან ამუშავდა
დღეიდან ქარის პირველი ელექტროსადგური ამუშავდა. ტურბინები უკვე ჩართულია.
როგორც შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრი წერდა, ელექტროსადგურს ფუნქციონირება ნოემბრის თვიდან უნდა დაეწყო.
პრეზენტაცია კი, 2016 წლის 7 ოქტომბერს გაიმართა.
2016 წლის მარტიდან, გორისა და ქარელის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე, ტელერადიო ანძის მიმდებარედ, საქართველოში ქარის პირველი ელექტროსადგურის მშენებლობა დაიწყო.
პროექტის საერთო ღირებულების 70%-ი ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკმა, სესხის სახით, შეავსო, ხოლო დანარჩენი 30%-ს საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდმა გაიღო.
საქართველოში ქარის პირველი ელექტროსადგურის „ქართლის“ სიმძლავრე გათვლილია 20.7 მეგავატზე, ხოლო გამომუშავებული ელექტრო ენერგია კი, - 88 მლნ კვტ.საათზე.
ჯერ კიდევ, 2013 წლის აგვისტოს ქარის სიჩქარის და მიმართულების გამზომველი მეტეოროლოგიური ანძა დამონტაჟდა, რომლის 1 წლის მონაცემებზე დაყრდონით, ქარის რესურსების შეფასების ანგარიში მომზადდა.
ანგარიში ქარის ინდუსტრიაში ერთ-ერთმა წამყვანმა ნოორვეგიული კომპანიამ, „MEVENTUS”- მა წარადგინა. ამასთანავე, ადგილისთვის ყველაზე ოპტიმალური ექვს ტურბინიანი სქემა შეირჩა.
მშენებელ კომპანიას ტურბინები ქარის ენერგიის ინდუსტრიაში ერთ-ერთმა წამყვანმა კომპანიამ „VESTAS BENELUX B.V” მიაწოდა.
სამუშაოების დასრულების სავარაუდო პერიოდი 2016 წლის სექტემბერი იყო.
ქარის ელექტროსადგურის „ქართლი“ მისი სპეციფიკიდან და მახასიათებლებიდან გამომდინარე, შესაძლებელია, მსოფლიოში ერთ-ერთ საუკეთესო სადგურად დასახელდეს.