რა საფრთხეები დაასახელეს გორში უშიშროების საბჭოს წევრებთან
საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატი საქართველოს ეროვნული უშიშროების საკითხებზე საერთო ეროვნულ დისკუსიას განაგრძობს.
ასეთი დისკუსია 15 მარტს გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტის სააქტო დარბაზში გაიმართა.
დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდნენ უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებლები, სტუდენტები, ადგილობრივი ხელისუფლების, შიდა ქართლში მოქმედი არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
შეხვედრას უშიშროების საბჭოს საზოგადოებასა და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის დირექტორი, ბატონი გიორგი ახალკაცი უძღვებოდა.
სიტყვით უშიშროების საბჭოს მდივანი, დავით რაქვიაშვილი; უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილეები: ალექსი ბარამიძე, და თეონა აქუბარდია გამოვიდნენ.
გამომსვლელებმა უსაფრთხოების ბუნების, მისი რეალიზების საშუალებებისა და მიზნების მრავალფეროვნების შესახებ ისაუბრეს.
საჯარო დისკუსია „საქართველოს ეროვნული უშიშროება - ერთიანი ეროვნული მიდგომა“ საქართველოს პრეზიდენტის გიორგი მარგველაშვილის ახალ ინიციატივას წარმოადგენს.
უშიშროების საბჭოს წარმომადგენლის, ვანო მაჭავარიანის თქმით, მნიშვნელოვანია რეგიონებში საზოგადოების წევრების მოსმენა, რომელთა აზრით გათვალისწინებითაც, შესაძლებელია, უსაფრთხოების დოკუმენტის შედგენა.
გიორგი ლომსაძე: სტუდენტი ,,როგორც ვიცით, 2014 წელს, ხელი მოეწერა ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულებას. რომელიმე მათგანს ვკითხოთ, თუ იცის რას მოვაწერეთ ხელი? რას ითვალისწინებს 300 გვერდიანი დოკუმენტი?
სტუდენტი: - ,,არ არის სამუშაო ადგილები. უმჯობესია, დასაქმდეს ადამიანები, რომ შემდეგ აღარ გაუჩნდეს სურვილი ევროპაში წასვლის"
გოგა აფციაური, რადიო თავისუფლება: ,,ყველაზე დიდი საფრთხე მგონია, რომ არის დრო. არ ვიცით, როგორც იმუშავებს ჩვენთვის ეს დრო. საოკუპაციო ხაზზთან აქტიურად მუშაობს პრორუსული ორიენტაციის ძალები"
არინა თავაქარაშვილი: (სამოქალაქო განათლების სპეციალისტი) ,,დიდი ხანია ვამბობ, რომ საჭიროა ახალგაზრდების ნდობა, მათი განათლება. რატომ ხდება, რომ დღესდღეობით, დუგინისა და ფელგენგაუერის ნაშრომები სადღაც სწავლებაშია?"
თამაზ მაყაშვილი: (გორის დარბაზის წარმომადგენელი) - ,,ახალგაზრდები უნდა წავიდნენ ევროპაში. მიიღონ განათლება. გაიზიარონ ევროპული გამოცდილება, თუ როგორ ხდება ბიზნესის დაწყება. როგორც გაყიდოს, მაგალითად, ხელთუბნელმა გლეხმა ვაშლი. ნუ დავძრახავთ, რომ მას ვაშლის გაყიდვა უნდა"
ჩოთა ჩილინდრიშვილი: (გორის ჰოსპიტალის წარმომადგენელი) - ,,აქტიურად უნდა ვიმუშაოთ სკოლებში ევროკავშირის შესახებ მეტი ინფორმაციის მიწოდების კუთხით. ორი წლის წინ ვცადეთ ამის გაკეთება სურამიდან დაწყებული კასპის სოფლებამდე, მაგრამ რამდენიმე სკოლაში ხელი შეგვიშალეს"