გორის ქალთა კაპელას მერიამ დაფინანსება გაუგრძელა
ქალაქ გორის მერიამ კამერულ გუნდს
ადგილობრივი ბიუჯეტიდან დაფინანსება გაუგრძელა.
ამის შესახებ შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრს ქალაქის მერმა ზურაბ ჯირკველიშვილმა განუცხადა.
მისი თქმით, მერიის ბიუჯეტიდან გუნდი მიმდინარე წელს 60 ათას ლარს მიიღებს. დანარჩენ 115 000 ლარს - კულტურის სამინისტროსგან.
ჯამში, 2017 წლის მდგომარეობით, ქალთა კამერული გუნდი 175 000 ლარით დაფინანსდება.
ჯირკველიშვილის თქმით, 2016 წელს, ეს თანხა 180 000 ლარს აღწევდა.
საქმე იმაშია, რომ 2017 წლიდან, კაპელა საქართველოს კულტურის სამინისტროს მთლიანად დაექვემდებარა.
კულტურის მინისტრმა, უწყების დაქვემდებარებაში მყოფ სსპი-ებს (საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებს) ფინანსური ხარჯების 10%-იანი კლება მოსთხოვა.
ეს მოთხოვნა გორის ქალთა გუნდის ხელმძვანელობასაც დაეკისრა.
გუნდის მენეჯერს, ფინიანსთა სამინისტროს ბიუჯეტიდან გათვალისწინებული 120 000 ლარი 10%-ით უნდა შეემცირებინა.
,,კაპელა ფინანსდებოდა როგორც კულტურის სამინისტროსგან, ასევე, ჩვენგან - მერიისგან. ჩვენი წილი იყო 60 000 ლარი, კულტურის სამინისტოსგან - 120 000 ლარი. მიმდინარე წლიდან აგვეკრძალა საჯარო სამართლის იურიდიული პირების დაფინანსება. შესაბამისად, კაპელა 120 000 ლარის ამარა დარჩა, რომელიც ასევე, 10%-ით უნდა შემცირებულიყო." - აცხადებს ზურაბ ჯირკველიშვილი.
,,10%-იანი კლება შეუძლიათ შტატების, ან ხელფასების შემცირების ხაჯზე მოახდინონ" - უთხრა ჯერ კიდევ ერთი თვის წინ შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრს კულტურის სამინისტროს პრეს-სამსახურის წარმომადგენელმა.
კაპელასთან მიმართებაში, კულტურის სამინისტრო არ აპირებდა კომპრომისზე წასვლას, რადგან, შესაძლო იყო, რომ სხვა ,,სსპი"-ებზაც გამოეთქვათ პრეტენზია.
საქართველოს მთავრობის ნებართვით, გორის მერიას მიეცა უფლება, რომ საკუთარი ბიუჯეტიდან 60 000 ლარის დაფინანსება კაპელასთვის კვლავაც გაეგრძელებინა.