2 ივლისს გორში 19-წლამდელ ფეხბურთელთა ევროპის ჩემპიონატი ჩაშლას გადარჩა
სტადიონის ელექტრო გენერატორმა 2 ივლისის მატჩზე გამართულად მუშაობა ვერ უზრუნველყო, რაც მატჩის ჩატარების პროცესშივე გამოვლინდა და ჩემპიონატის ჩაშლის საშიშროება შეიქმნა.
ამ შინაარსის განცხადება გორის მერის მოვალეობის შემსრულებელმა თამაზ შიოშვილმა მთავრობის შესაბამის უწყებებს გაუგზავნა და ახალი გენერატორის შესყიდვა მოითხოვა.
გუშინ, 5 ივლისს, ფორსმაჟორულ ვითარებაში, კომპანია ,,ბურჯისგან" 165 000 ლარის ღირებულების ახალი გენერატორი შეიძინეს. თანხის ნაწილს, 164 000 ლარს მერია 2018 წლის ბიუჯეტიდან გადაიხდიან. 1000 ლარს კი, მიმდინარე წლის ბიუჯეტიდან დაფარავენ
,,ფაზები არასწორად ყოფილა განაწილებული." - გვითხრა ეკონომიკის სამსახურის უფროსმა აკაკი ხუფენიამ - ,,მაგალითად, როგორც შემდეგ შევისწავლე, ერთ ფაზაზე მიერთებული იყო რამდენიმე განათების ბოძი. სულ ოთხი განათების ბოძია. გუშინ საღამოს დავამონტაჟეთ ახალი გენერატორი, ფაზებიც თანაბრად გადავანაწილეთ და პრობლემა აღარ შექმნილა" - აცხადებს ხუფენია.
როგორც ირკვევა, სტადიონზე ძაბვა დაახლოებით 7-8 წუთი დაეცა. ამის შესახებ მაყურებელმა და ფეხბურთელებმა ვერ შეიტყვეს, რადგან პრობლემა დღის საათებში დადგა.
გორის მერია ოფიციალურად იწერება, რომ 2 ივლისის მატჩი ჩაშლის პირას იმყოფებოდა, რაც ,,გამოუსწორებელ ზიანს მიაყენებდა სახელმწიფო ინტერესებს, რომლის მიზანიც არის თამაშების მაღალ დონეზე ჩატარება." - აღნიშნულია ოფიციალურ დოკუმენტში.
აკაკი ხუფენია ამბობს, რომ ამჟამად ფრანგული წარმოების გენერატორი მიიტანეს. თურქული წარმოების გენერატორი კი, სათადარიგოდ დაიტოვეს.
,,ზოგადად, თურქული გენერატორი არაა სანდო. მისი გამძლეობა ნახევარი-ნახევარზეა. ფაზებმა, მართალია, ზედმეტი დატვირთვა მიიღეს, თუმცა ძლიერ გენერატორს შეუძლია პრობლემის თავიდან აცილება" - განმარტავს ეკონომიკური სამსახურის უფროსი.
თურქული წარმოების გენერატორი ახალი შეძენილია. სისტემა 2017 წლის ივნისში იმ დროს დამონტაჟდა, როდესაც სტადიონის რეაბილიტაცია დაიწყო და საქართველოს მთავრობის მიერ გამოყოფილი თანხა, დაახლოებით, 1 მლნ 200 000 ლარი სრულად დაიხარჯა.
ევროპის 19-წლამდელ ფეხბურთელთა ჩემპიონატი 2 ივლისს 20:00 საათზე გორის სტადიონზე გაიხსნა. ჩემპიონატის ფარგლებში ,,თენგიზ ბურჯანაძის სახელობის" მოედანი დღეს 6 ივნისს, ხოლო 8 და 9 ივლისისთვის,  ,,ა" და ,,ბ" ჯგუფის 4 შეხვედრას მასპინძლობს.