„10 წელი ფოკუსში“. გამოფენაზე, კონკურსის „ევროკავშირის პრიზი
ჟურნალისტიკაში“ გამარჯვებული ფოტოჟურნალისტების ნამუშევრებია
წარმოდგენილი, რომელიც საქართველოს უახლეს ისტორიასა და მისი ხალხის
გამძლეობას, გამოწვევებსა და წარმატებებს ასახავს.
გამოფენაზე ასევე ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) საქმიანობის ამსახველი ფოტოებია გამოფენილი. მისია საქართველოში მშვიდობისა და სტაბილურობის უზრუნველყოფას უკვე 16 წელია ემსახურება. EUMM მრავალი წელია თანამშრომლობს კონკურსთან “ევროკავშირის პრიზი ჟურნალისტიკაში” და აღნიშნული გამოფენა კიდევ უფრო აძლიერებს ამ პარტნიორობას.
„ევროკავშირი ამაყობს, რომ მხარს უჭერს დამოუკიდებელ ჟურნალისტიკას და ისეთ კულტურულ სივრცეებს, როგორიცაა გორის „ხელოვნების სახლი“. კულტურა და შემოქმედება მხოლოდ თვითგამოხატვა არ არის – ეს არის საზოგადოებისათვის ხმის უფლების მიცემა, კულტურის შენარჩუნება და დიალოგის ჩამოყალიბება. ჩვენ გვინდა, რომ ეს ხმები – ძლიერი და მკაფიო – საქართველოში მრავალი წლის განმავლობაში ისმოდეს”. ზანე რუნგულე- საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის მოადგილე.
„16 წელზე მეტია, რაც ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია (EUMM) საქართველოშია. ჩვენი სამი რეგიონული ოფისიდან, ერთ–ერთი გორში მდებარეობს. ჩვენთვის დიდი პატივია ამ გამოფენაში მონაწილეობა ისეთი ფოტოებით, რომლებიც ჩვენი მისიისა და მის უკან მდგომი ადამიანების ყოველდღიურ საქმიანობას ასახავს”. ჯესიკა როთმანი- საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) გორის რეგიონული ოფისის ხელმძღვანელი.
„მოხარული ვართ, რომ ამ გამოფენას გორის „ხელოვნების სახლში“ ვმასპინძლობთ. ეს არის სივრცე, რომელიც ევროკავშირის მხარდაჭერით განახლდა და ის გამოხატვის თავისუფლებისა და შემოქმედებითი თავისუფლების დაცვის მთავარ ცენტრად იქცა. მოგეხსენებათ, ბოლო ხუთი თვის განმავლობაში „ხელოვნების სახლი“ მუდმივი თავდასხმის სამიზნე გახდა. ამიტომ კიდევ უფრო დიდ მნიშვნელობას იძენს აქ შეკრება იმ ფასეულობების ხაზგასასმელად, როგორებიცაა გამძლეობა, ღირსება და თავისუფლება. ეს არის ფასეულობები, რომლებიც გვაერთიანებს და რომლებიც მჭიდროდ არის დაკავშირებული როგორც ჩვენს ამბავთან, ასევე გამოფენაზე წარმოდგენილ ისტორიებთან“. ოთარ გვრიტიშვილი- გორის ფოტოგრაფთა კლუბის თავმჯდომარე.
ეს გამოფენა კიდევ ერთხელ ცხადყოფს ევროკავშირის ურყევ მხარდაჭერას ქართველი ხალხის მიმართ და მის მზადყოფნას, გააგრძელოს ხელოვანების, ჟურნალისტებისა და კულტურული სივრცეების დახმარება. გახსნის ოფიციალური ცერემონიის შემდეგ, გორის „ხელოვნების სახლში“ მოწყობილი გამოფენა, დამთვალიერებლებს მიიღებს.